Jen si tak chvíli posedět

Pergoly si lidé stavěli v dobách minulých pouze jako oporu pro rostliny, pro chvíle oddechu a klidného posezení byly určeny altánky. Dnes už jen těžko najdeme mezi nimi něco rozdílného.
Velikost a tvar pergoly si každý může zvolit podle své libosti, záleží na tom, jaký prostor má k dispozici, jakou má představu o jejím využití, zda tam chce relaxovat se svými blízkými, pořádat grilovací párty a sezení s přáteli, schovat se zde před sluncem nebo zde naopak najít úkryt před deštivým počasím.
altán pod stromem.jpg
Pergoly na rozdíl od altánků (ty se umisťovaly v některém zákoutí zahrady) navazují na samotnou stavbu domu nebo přístřešku pro motorová vozidla. Pergolu si můžete zakoupit, ale pokud máte šikovné ruce a pár dobrých kamarádů, není to nic složitého, postačí pár trámů (ideální je borovice nebo modřín) a rošt, který je v horní části spojí. Trámy by měly držet na sloupcích z cihel nebo kamenů.
jasno nad pergolou.jpg
Pokud budete chtít dodat pergole romantický vzhled, stačí v jejích rozích zasadit popínavé rostliny. Jako střecha mohou kromě plachty posloužit i desky z PVC nebo již zmiňovaná zeleň (přísavník, převislé růže, vistárie), takové zákoutí pak dodá celé pergole téměř pohádkový nádech. V žádném případě nesmíte zapomenout na to, že pergola by měla ladit s domem a jeho okolím a být ve stejném stylu, aby nepůsobila kýčovitě, příp. tak, že tam vlastně ani nepatří, místo pro její umístění tak volte pečlivě a s rozvahou. Ideálním řešením, které je nejen praktické, ale působí velmi dobře i po estetické stránce, je umístění pergoly jako přechodu ze zahrady do samotného domu.
Pergolu si můžete nechat postavit přímo podle vašich představ a přání na míru, v takovém případě budete mít s velkou pravděpodobností originál, nebo zakoupit již pergolu hotovou. Ceny pergol se pohybují od deseti do devadesáti tisíc korun českých. 

 

This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.