Mnozí z nás zažili určitě ten moment, kdy jsme dostali svůj první mobilní telefon, alespoň já na to ráda vzpomínám. Ať už byl tlačítkový nebo dotykový, jednoduše z něho měl každý radost. Kdysi ta radost byla možná založena na tom, že jsme mohli svým přátelům a rodině volat nebo psát sms. Co si budeme, i když to není tak dávno, tak telefony byly hlavně k tomu.
Dnes se to ale tolik nerozlišuje, samozřejmě že své mobilní telefony využíváme na psaní a volání, nicméně dle mého se to už liší tím, jakým způsobem na svých zařízeních voláme či „chatujeme“. Vzpomínám si na dobu, kdy jsem si hlídala kolik ještě mám dostupného kreditu a počítala, kolik například těch sms jsem mohla vlastně ještě napsat. Dnes už je to zcela jiné, samozřejmě takto komunikovat stále můžeme, ale o mnoho praktičtější dnes je, pokud máme dostupné internetové připojení, psát zrovna takto. Ať už je to Messenger nebo WhatsApp a o mnoho dalších, jednoduše se to dnes využívá dennodenně.
Takový dostupnost psaní neboli „chatovaní“ může však postupem škodit. Proč vlastně? I když je to velmi praktická komunikace jednoduše s kýmkoli na planetě, může vzniknout jakási závislost na sociálních sítí. Možná je to pro někoho neuvěřitelné, ale závislostí na sociálních sítích trpí značné procento lidí, jenž je využívají.
Můžeme to vídat dennodenně, ať už jsme například na nádraží v čekárně, v autobuse, u přechodu nebo prostě jen venku na procházce, nelze si nevšimnout lidí, jenž koukají do svých mobilních zařízení. Ať už si jen prohlíží novinky nebo si s někým píšou, koukají do toho neustále v jakékoli volné chvilce. Ve výsledku se setkáváme s tím, že nám mobil ukazuje dobu používání toho dne několik hodin. Proto je dle mého potřeb najít balanc a vyhnout se těmto problémům. Dobré je si na svém zařízení nastavit po jak dlouhou dobu chcete mobil používat, aby vás mobil patřičně upozorňoval.