Nejen jako prevenci, ale také s ohledem na spokojenost dítěte je doporučováno při odpočinku a spánku v postýlce i v kočárku polohovat.
O tom, že miminka usínají na zádech a bez polštáře pod hlavou, ví téměř každý rodič. Zamysleme se, co potřebuje novorozenec, aby byl jeho tělesný vývoj správně nastartován.
Kvalitní postýlka
Mezi důležitá opatření proti přetrvávajícímu predilekčnímu držení hlavičky patří ukládání dětí k odpočinku a spánku na ověřeně vodorovnou podložku. Zrádné bývají některé koše nebo i kolébky, které mnohdy dítěti nezajišťují rovnovážnou polohu, a tedy i možnost rovnoměrného rozložení těžiště na podložce. Stojí za to kolébku změřit vodováhou a případné nesrovnalosti upravit.
Polohování v postýlce v době bdění
Důležitým opatřením, které má hlavní smysl především v době bdění, je pravidelné pokládání dítěte do postýlky střídavě na 24 hodin hlavičkou jedním směrem a 24 hodin směrem opačným. Je to proto, že své okolí může dítě sledovat prozatím pouze otáčením hlavičky v poloze na zádech nebo na bříšku, kterému se postupně učí. Vždy se pak najde něco, co dítě kolem postýlky více zaujme (barevná tapeta, obrázek, pohyb rodiče, televize atd.) a dítě tímto směrem neustále hlavičku stáčí. Budeme-li střídat strany, odkud tyto lákavé podněty přicházejí, zabráníme tak vzniku zbytečných komplikací.
Poloha na bříšku v době bdění je také důležitá. Dítě posiluje zádové svalstvo od šíje po bederní krajinu. Dobře posílené zádové svaly jsou základem pro správné vzpřimování dítěte.
Zajištění polohy v době spánku
K usínání je nejlepší poskytnout dítěti pohodlí, teplo, pocit jistoty a bezpečí. U dětí, které nemohou usnout, je vhodné zabránit, aby se nerušily vlastními pohyby. Nejmenší děti většinou nejlépe usínají, když je zabalíme do polovysypané péřové peřinky a položíme na bok. Pokud je dítě zrovna nakojené a neodříhlo si nebo má sklony k blinkání, položíme je zprvu raději na levý bok. Po usnutí dítě v peřince opatrně a pomaličku položíme na záda, popřípadě v dalším intervalu na druhý bok. Pokud dítě již peřinku nepotřebuje, můžeme jej fixovat v poloze na boku pomocí polohovacích válečků. Tím zabráníme nejen překulení dítěte na záda, ale také záklonu hlavy.
Poloha na bříšku není vhodná k odpočinku a ke spánku. Je nebezpečná pro zdraví miminka.